ilustrační foto

Shutterstock.com

My si tě přezkoušíme. Zahraniční studenti naráží v Česku na překážky

Jiné země jsou k zahraničním studentům maximálně vstřícné, české zákony a úřady jim cestu ke studiu na univerzitě komplikují.

David Tramba

David Tramba

redaktor

Galerie (2)

Vyspělé země od Spojených států amerických přes Británii po Austrálii lákají na své univerzity talentované studenty z celého světa. Motivuje je k tomu naděje, že absolventi v zemi po dokončení studia zůstanou, a budou se tak podílet na jejím ekonomickém rozvoji. Česká republika se vydala jinou cestou; zájemcům o studium na místních vysokých školách spíše komplikuje život.

Jak systém funguje, popsali týdeníku Hrot dva zástupci Anglo-americké vysoké školy – předseda správní rady Jiří Schwarz a proděkan Miroslav Svoboda. Zahraniční studenti musejí před nástupem ke studiu získat potvrzení (takzvanou nostrifikaci) o složené maturitě. Pokud se dokument úředníkům nezdá, musí se zájemce o studium podrobit jakési náhradní maturitě v Česku.

Vysokoškolský zákon navíc vytváří nerovnost pravidel. Velké státní univerzity s institucionální akreditací mohou samy posoudit, zda je doklad o složené maturitě v zahraničí uznatelný. Menší vysoké školy včetně všech soukromých tuto možnost nemají, platnost maturitního vysvědčení musejí potvrdit úředníci.

Překlad chemie z khmerštiny

Jak říká Miroslav Svoboda v analýze nostrifikací maturit, krajské úřady rozhodují v této věci nekonzistentně. Uvádí případ dvou studentů se stejným typem osvědčení – IB Diploma. V Brně byl diplom bez problému nostrifikován, zatímco úředníci pražského magistrátu si vyžádali složení nostrifikační zkoušky z několika předmětů. Student sice může tyto zkoušky složit ve svém rodném jazyce, nicméně sehnat překladatele například z kyrgyzštiny nebo khmerštiny – navíc s orientací ve fyzice či chemii – je téměř neřešitelný problém.

Není to jediný problém, kterému zahraniční studenti v praxi čelí. Musejí také získat vízum a povolení k dlouhodobému pobytu. Žádat o ně musejí výhradně na velvyslanectví nebo konzulátu České republiky ve státě, kde mají trvalé bydliště. Zejména v případě afrických států a zemí střední a jižní Asie úředníci udělují studentská víza pomalu a neochotně.

Unknown title by Mia Valisova created November 28, 2024 6:08:18 AM CET

David Tramba

Miroslav Svoboda přímo ukazuje na viníky stavu – ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a ministerstvo vnitra, jež postupně zvyšují své nároky. MŠMT v odpovědi týdeníku Hrot uvedlo, že k žádné diskriminaci soukromých vysokých škol v tomto ohledu nedochází. Institucionální akreditaci prý mohou získat i soukromé vzdělávací instituce (ale zatím ji nezískaly).

Také současný režim nostrifikace maturit MŠMT obhajuje. „V rámci uznávání středoškolského vzdělání nabytého v cizích státech rozhodně nesmí docházet k diskriminaci držitelů českého vysvědčení o maturitní zkoušce. Účelem uznávacího procesu je zajistit, aby úroveň uznaného zahraničního vzdělání odpovídala úrovni vzdělání získaného v rámci našeho vzdělávacího systému,“ uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Marná snaha

Vysoké školy bez zmíněné institucionální akreditace usilovaly o změnu pravidel při letošní novelizaci vysokoškolského zákona. Česká konference rektorů i Rada vysokých škol požádaly o srovnání podmínek během připomínkového řízení k novele. Ministerstvo školství námitku bez vysvětlení zamítlo a prohlásilo, že zachová současnou právní úpravu.

Česká republika je pro zahraniční studenty atraktivním místem, nabízí totiž slušnou kvalitu vzdělání při rozumných nákladech na studium a pobyt. Podle statistik MŠMT na vysokých školách na přelomu loňského a letošního roku studovalo přes 46 tisíc cizích státních příslušníků. Nejvíc je Slováků a občanů postsovětských republik, na chodbách vysokých škol však lze potkat studenty téměř z celého světa. 

Podíl zahraničních studentů na celkovém počtu dosáhl 16 procent, přičemž na Anglo-americké vysoké škole zmíněné v úvodu se jednalo o 79 procent. Aktuální čísla již mohou být jiná, nižší. Ke všem problémům, kterým zájemci o studium v České republice čelí, totiž na počátku roku přibyl ještě jeden – čínský koronavirus.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.